Costa Book Award Shortlists through the years

2017

Costa First Novel Award

  • The Clocks In This House All Tell Different Times by Xan Brooks
  • Montpelier Parade by Karl Geary
  • Eleanor Oliphant is Completely Fine by Gail Honeyman (winner)
  • The Haunting of Henry Twist by Rebecca F John

Costa Novel Award

  • Reservoir 13 by Jon McGregor (winner)
  • Under a Pole Star by Stef Penney
  • Home Fire by Kamila Shamsie
  • Tin Man by Sarah Winman

Costa Biography Award

  • Once Upon a Time in the East: A Story of Growing Up by Xiaolu Guo
  • A Bold and Dangerous Family: The Rossellis and the Fight Against Mussolini
  • In the Days of Rain by Rebecca Stott (winner)
  • Fragile Lives: A Heart Surgeon’s Stories of Life and Death on the Operating Table by Professor Stephen Westaby

Costa Poetry Award

  • Kumukanda by Kayo Chingonyi
  • Inside the Wave by Helen Dunmore (winner)
  • On Balance by Sinéad Morrissey
  • Useful Verses by Richard Osmond

Costa Children’s Book Award

  • Moonrise by Sarah Crossan
  • Wed Wabbit by Lissa Evans
  • The Island at the End of Everything by Kiran Millwood Hargrave
  • The Explorer by Katherine Rundell (winner)

2016

Costa First Novel Award

  • The Good Guy by Susan Beale
  • My Name is Leon by Kit de Waal
  • The Words in My Hand by Guinevere Glasfurd
  • Golden Hill by Francis Spufford (winner)

Costa Novel Award

  • Days Without End by Sebastian Barry (winner)
  • This Must Be The Place by Maggie O’Farrell
  • The Essex Serpent by Sarah Perry
  • The Gustav Sonata by Rose Tremain

Costa Biography Award

  • Dadland by Keggie Carew (winner)
  • Elizabeth: The Forgotten Years by John Guy
  • The Return by Hisham Matar
  • I’m Not With the Band by Sylvia Patterson

Costa Poetry Award

  • Sunshine by Melissa Lee-Houghton
  • Falling Awake by Alice Oswald (winner)
  • Say Something Back by Denise Riley
  • Let Them Eat Chaos by Kate Tempest

Costa Children’s Book Award

  • The Bombs That Brought Us Together by Brian Conaghan (winner)
  • Orangeboy by Patrice Lawrence
  • The Monstrous Child by Francesca Simon
  • Time Travelling with a Hamster by Ross Welford

2015

Costa First Novel Award

  • Spill Simmer Falter Wither by Sara Baume
  • The Girl in the Red Coat by Kate Hamer
  • The Loney by Andrew Michael Hurley (winner)
  • Things We Have In Common by Tasha Kavanagh

Costa Novel Award

  • A God in Ruins by Kate Atkinson (winner)
  • The Green Road by Anne Enright
  • A Place Called Winter by Patrick Gale
  • At Hawthorn Time by Melissa Harrison

Costa Biography Award

  • The Story of Alice: Lewis Carroll and the Secret History of Wonderland by Robert Douglas-Fairhurst
  • The House by the Lake by Thomas Harding
  • John Aubrey: My Own Life by Ruth Scurr
  • The Invention of Nature: The Adventures of Alexander von Humboldt, The Lost Hero of Science by Andrea Wulf (winner)

Costa Poetry Award

  • Physical by Andrew McMillan
  • The Observances by Kate Miller
  • 40 Sonnets by Don Paterson (winner)
  • Talking Dead by Neil Rollinson

Costa Children’s Book Award

  • The Lie Tree by Frances Hardinge (winner)
  • Sophie Someone by Hayley Long
  • An Island of Our Own by Sally Nicholls
  • Jessica’s Ghost by Andrew Norriss

2014

Costa First Novel Award

  • A Song for Issy Bradley by Carys Bray
  • Academy Street by Mary Costello
  • Elizabeth is Missing by Emma Healey (winner)
  • Chop Chop by Simon Wroe

Costa Novel Award

  • The Lives of Others by Neel Mukherjee
  • House of Ashes by Monique Roffey
  • How to be both by Ali Smith (winner)
  • Nora Webster by Colm Toibin

Costa Biography Award

  • Roy Jenkins: A Well-Rounded Life by John Campbell
  • The Iceberg: A Memoir by Marion Coutts
  • H is for Hawk by Helen Macdonald (winner)
  • Do No Harm: Stories of Life, Death and Brain Surgery by Henry Marsh

Costa Poetry Award

  • The Whole & Rain-domed Universe by Colette Bryce
  • My Family and Other Superheroes by Jonathan Edwards (winner)
  • A Double Sorrow: Troilus and Criseyde by Lavinia Greenlaw
  • The Cartographer Tries to Map a Way to Zion by Kei Miller

Costa Children’s Book Award

  • Running Girl by Simon Mason
  • Listen to the Moon by Michael Morpurgo
  • Five Children on the Western Front by Kate Saunders (winner)
  • The Ghosts of Heaven by Marcus Sedgwick

2013

Costa First Novel Award

  • Idiopathy by Sam Byers
  • Meeting the English by Kate Clanchy
  • The Shock of the Fally by Nathan Filer (winner)
  • Marriage Material by Sathnam Sanghera

Costa Novel Award

  • Life After Life by Kate Atkinson (winner)
  • Unexpected Lessons in Love by Bernardine Bishop
  • Instructions for a Heatwave by Maggie O’Farrell
  • All the Birds, Singing by Evie Wyld

Costa Biography Award

  • Empire Antarctica: Ice, Silence and Emperor Penguins by Gavin Francis
  • Hanns and Rudolf: The German Jew and the Hunt for the Kommandant of Auschwitz by Thomas Harding
  • The Pike: Gabriele d’Annunzio, Poet, Seducer and Preacher of War by Lucy Hughes-Hallett (winner)
  • The Trip to Echo Spring: Why Writers Drink by Olivia Laing

Costa Poetry Award

  • Dante: The Divine Comedy by Clive James
  • Division Street by Helen Mort
  • Hill of Doors by Robin Robertson
  • Drysalter by Michael Symmons Roberts (winner)

Costa Children’s Book Award

  • Alex, the Dog and the Unopenable Door by Ross Montgomery
  • The Hanged Man Rises by Sarah Naughton
  • Goth Girl and the Ghost of a Mouse by Chris Riddell (winner)
  • Rose Under Fire by Elizabeth Wein

2012

Costa First Novel Award

  • The Notable Brain of Maximilian Ponder by J W Ironmonger
  • Snake Ropes by Jess Richards
  • The Innocents by Francesca Segal (winner)
  • The Bellwether Revivals by Benjamin Wood

Costa Novel Award

  • Bring Up The Bodies by Hilary Mantel (winner)
  • Life! Death! Prizes! by Stephen May
  • The Heart Broke In by James Meek
  • Days of the Bagnold Summer by Joff Winterhart

Costa Biography Award

  • Patrick Leigh-Fermor: An Adventure by Artemis Cooper
  • The Crocodile by the Door: The story of a house, a farm and a family by Selina Guinness
  • Serving Victoria: Life in the Royal Household by Kate Hubbard
  • Dotter of Her Father’s Eyes by Mary M Talbot and Bryan Talbot (winner)

Costa Poetry Award

  • Bee Journal by Sean Borodale
  • The World’s Two Smallest Humans by Julia Copus
  • People Who Like Meatballs by Selima Hill
  • The Overhaul by Kathleen Jamie (winner)

Costa Children’s Book Award

  • Maggot Moon by Sally Gardner (winner)
  • The Seeing by Diana Hendry
  • What’s Up With Jody Barton? by Hayley Long
  • A Boy and A Bear in A Boat by Dave Shelton

2011

Costa First Novel Award

  • City of Bohane by Kevin Barry
  • The Last Hundred Days by Patrick McGuinness
  • Tiny Sunbirds Far Away by Christie Watson (winner)
  • Pao by Kerry Young

Costa Novel Award

  • The Sense of an Ending by Julian Barnes
  • A Summer of Drowning by John Burnside
  • Pure by Andrew Miller (winner)
  • My Dear I Wanted to Tell You by Louisa Young

Costa Biography Award

  • Thin Paths: Journeys in and around a Mountain Village by Julia Blackburn
  • Henry’s Demons: Living with Schizophrenia (A Father and Son’s Story) by Patrick and Henry Cockburn
  • Now All Roads Lead to France: The Last Years of Edward Thomas by Matthew Hollis (winner)
  • Charles Dickens: A Life by Claire Tomalin

Costa Poetry Award

  • The Bees by Carol Ann Duffy (winner)
  • Night by David Harsent
  • Fiere by Jackie Kay
  • November by Sean O’Brien

Costa Children’s Book Award

  • Flip by Martyn Bedford
  • The Unforgotten Coat by Frank Cottrell Boyce
  • Small Change for Stuart by Lissa Evans
  • Blood Red Road by Moira Young (winner)

2010

Costa First Novel Award

  • Witness the Night by Kishwar Desai (winner)
  • Coconut Unlimited by Nikesh Shukla
  • Not Quite White by Simon Thirsk
  • The Temple Goers by Aatish Taseer

Costa Novel Award

  • Whatever you love by Louise Doughty
  • The Blasphemer by Nigel Farndale
  • Skippy Dies by Paul Murray
  • The Hand That First Held Mine by Maggie O’Farrell (winner)

Costa Biography Award

  • How to live: A life of Montaigne in twenty questions and one attempt at an answer by Sarah Bakewell
  • My Father’s Fortune: A Life by Michael Frayn
  • The Hare with Amber Eyes by Edmund de Waal (winner)

Costa Poetry Award

  • Standard Midland by Roy Fisher
  • The Wrecking Light by Robin Robertson
  • Of Mutability by Jo Shapcott (winner)
  • New Light for the Old Dark by Sam Willetts

Costa Children’s Book Award

  • Flyaway by Lucy Christopher
  • Annexed by Sharon Dogar
  • Bartimaeus: The Ring of Solomon by Jonathan Stroud
  • Out of Shadows by Jason Wallace (winner)

2009

Costa First Novel Award

  • The Finest Type of English Womanhood by Rachel Heath
  • John the Revelator by Peter Murphy
  • Beauty by Raphael Selbourne (winner)
  • The Girl with Glass Feet by Ali Shaw

Costa Novel Award

  • Family Album by Penelope Lively
  • Wolf Hall by Hilary Mantel
  • The Elephant Keeper by Christopher Nicholson
  • Brooklyn by Colm Tóibίn (winner)

Costa Biography Award

  • The Strangest Man: The Hidden Life of Paul Dirac, Quantum Genius by Graham Farmelo (winner)
  • The Music Room by William Fiennes
  • Coda by Simon Gray
  • Dancing to the Precipice by Caroline Moorehead

Costa Poetry Award

  • Angels over Elsinore by Clive James
  • One Eye’d Leigh by Katherine Kilalea
  • Darwin: A Life in Poems by Ruth Padel
  • A Scattering by Christopher Reid (winner)

Costa Children’s Book Award

  • Solace of the Road by Siobhan Dowd
  • Troubadour by Mary Hoffman
  • The Ask and the Answer (Chaos Walking, Book Two) by Patrick Ness (winner)
  • Guantanamo Boy by Anna Perera

2008

Costa First Novel Award

  • The Behaviour of Moths by Poppy Adams
  • The Outcast by Sadie Jones (winner)
  • Inside the Whale by Jennie Rooney
  • Child 44 by Tom Rob Smith

Costa Novel Award

  • The Secret Scripture by Sebastian Barry (winner)
  • The Other Hand by Chris Cleave
  • A Partisan’s Daughter by Louis de Bernières
  • Trauma by Patrick McGrath

Costa Biography Award

  • Somewhere Towards the End by Diana Athill (winner)
  • Bloomsbury Ballerina by Judith Mackrell
  • If You Don’t Know Me By Now by Sathnam Sanghera
  • Chagall by Jackie Wullschlager

Costa Poetry Award

  • For All We Know by Ciaran Carson
  • The Broken Word by Adam Foulds (winner)
  • Sunday at the Skin Launderette by Kathryn Simmonds
  • Salvation Jane by Greta Stoddart

Costa Children’s Book Award

  • Ostrich Boys by Keith Gray
  • The Carbon Diaries #2015 by Saci Lloyd
  • Just Henry by Michelle Magorian (winner)
  • Broken Soup by Jenny Valentine

2007

Costa First Novel Award

  • A Golden Age by Tahmima Anam
  • Gifted by Nikita Lalwani
  • What Was Lost by Catherine O’Flynn (winner)
  • Mosquito by Roma Tearne

Costa Novel Award

  • Skin Lane by Neil Bartlett
  • Day by AL Kennedy (winner)
  • Death of a Murderer by Rupert Thomson
  • The Road Home by Rose Tremain

Costa Biography Award

  • Rudolf Nureyev by Julie Kavanagh
  • Agent Zigzag by Ben Macintyre
  • Young Stalin by Simon Sebag Montefiore (winner)
  • Fatty Batter by Michael Simkins

Costa Poetry Award

  • The Speed of Dark by Ian Duhig
  • The Space of Joy by John Fuller
  • Look We Have Coming to Dover! by Daljit Nagra
  • Tilt by Jean Sprackland (winner)

Costa Children’s Book Award

  • The Bower Bird by Ann Kelley (winner)
  • Crusade by Elizabeth Laird
  • What I Was by Meg Rosoff
  • Blood Red Snow White by Marcus Sedgwick

2006

Costa First Novel Award

  • The Meaning of Night by Michael Cox
  • Cloth Girl by Marilyn Heward Mills
  • The Tenderness of Wolves by Stef Penney (winner)
  • The Amnesia Clinic by James Scudamore

Costa Novel Award

  • Restless by William Boyd (winner)
  • Saving Caravaggio by Neil Griffiths
  • A Spot of Bother by Mark Haddon
  • Black Swan Green by David Mitchell

Costa Biography Award

  • George Mackay Brown – The Life by Maggie Fergusson
  • Donne: A Reformed Soul by John Stubbs
  • Nabeel’s Song by Jo Tatchell
  • Keeping Mum by Brian Thompson (winner)

Costa Poetry Award

  • The Book of Blood by Vicki Feaver
  • Letter to Patience by John Haynes (winner)
  • District & Circle by Seamus Heaney
  • Dear Room by Hugo Williams

Costa Children’s Book Award

  • Clay by David Almond
  • The Diamond of Drury Lane by Julia Golding
  • Set in Stone by Linda Newbery (winner)
  • Just in Case by Meg Rosoff

2005

Whitbread First Novel Award

  • The Harmony Silk Factory by Tash Aw (winner)
  • 26a by Diana Evans
  • The Short Day Dying by Peter Hobbs
  • Gem Squash Tokoloshe by Rachel Zadok

Whitbread Novel Award

  • A Long Way Down by Nick Hornby
  • Shalimar the Clown by Salman Rushdie
  • The accidental by Ali Smith (winner)
  • The Ballad of Lee Cotton by Christopher Wilson

Whitbread Biography Award

  • Haw-Haw: The Tragedy of William and Margaret Joyce by Nigel Farndale
  • Nature Cure by Richard Mabey
  • Stuart: A Life Backwards by Alexander Masters
  • Matisse: The Master by Hilary Spurling (winner)

Whitbread Poetry Award

  • Legion by David Harsent
  • Cold Calls by Christopher Logue (winner)
  • Lucky Day by Richard Price
  • Marabou by Jane Yeh

Whitbread Children’s Book Award

  • Framed by Frank Cottrell Boyce
  • The White Darkness by Geraldine McCaughrean
  • Permanent Rose by Hilary McKay
  • The New Policeman by Kate Thompson (winner)

2004

Whitbread First Novel Award

  • Jonathan Strange & Mr Norrell by Susanna Clarke
  • The Land as Viewed from the Sea by Richard Collins
  • Eve Green by Susan Fletcher (winner)
  • The Maze by Panos Karnezis

Whitbread Novel Award

  • Case Histories by Kate Atkinson
  • Birds Without Wings by Louis de Bernières
  • The Line of Beauty by Alan Hollinghurst
  • Small Island by Andrea Levy (winner)

Whitbread Biography Award

  • My Heart is my Own: The Life of Mary Queen of Scots by John Guy (winner)
  • Jabez: The Rise and Fall of a Victorian Rogue by David McKie
  • Stephen Spender by John Sutherland
  • VS Pritchett: A Life by Jeremy Treglown

Whitbread Poetry Award

  • These Days by Leontia Flynn
  • Ghosts by John Fuller
  • Ground Water by Matthew Hollis
  • Corpus by Michael Symmons Roberts (winner)

Whitbread Children’s Book Award

  • Looking for JJ by Anne Cassidy
  • Not the End of the World by Geraldine McCaughrean (winner)
  • How I Live Now by Meg Rosoff
  • No Shame, No Fear by Ann Turnbull

2003

Whitbread First Novel Award

  • Buddha Da by Anne Donovan
  • An Evening of Long Goodbyes by Paul Murray
  • Vernon God Little by DBC Pierre (winner)
  • An Empty Room by Talitha Stevenson

Whitbread Novel Award

  • The Lucky Ones by Rachel Cusk
  • The Curious Incident of the Dog in the Night-Time by Mark Haddon (winner)
  • Heligoland by Shena Mackay
  • Frankie & Stankie by Barbara Trapido

Whitbread Biography Award

  • Margaret Thatcher – Volume Two: The Iron Lady by John Campbell
  • Martha Gellhorn by Caroline Moorehead
  • Orwell: The Life by DJ Taylor (winner)
  • Beautiful Shadow: A Life of Patricia Highsmith by Andrew Wilson

Whitbread Poetry Award

  • Minsk by Lavinia Greenlaw
  • Ink Stone by Jamie McKendrick
  • Landing Light by Don Paterson (winner)
  • Hard Water by Jean Sprackland

Whitbread Children’s Book Award

  • The Fire-Eaters by David Almond (winner)
  • The Oracle by Catherine Fisher
  • Private Peaceful by Michael Morpurgo
  • Naked Without a Hat by Jeanne Willis

2002

Whitbread First Novel Award

  • The End of My Tether by Neil Astley
  • Homage to a Firing Squad by Tariq Goddard
  • The Impressionist by Hari Kunzru
  • The Song of Names by Norman Lebrecht (winner)

Whitbread Novel Award

  • White Lightning by Justin Cartwright
  • Spies by Michael Frayn (winner)
  • Rumours of a Hurricane by Tim Lott
  • The Story of Lucy Gault by William Trevor

Whitbread Biography Award

  • Anthony Blunt: His Lives by Miranda Carter
  • Rosalind Franklin: The Dark Lady of DNA by Brenda Maddox
  • The Real Mrs Miniver by Ysenda Maxtone Graham
  • Samuel Pepys: The Unequalled Self by Claire Tomalin (winner)

Whitbread Poetry Award

  • Something for the Ghosts by David Constantine
  • The Ice Age by Paul Farley (winner)
  • Voodoo Shop by Ruth Padel
  • The Beautiful Lie by Sheenagh Pugh

Whitbread Children’s Book Award

  • Exodus by Julie Bertagna
  • Saffy’s Angel by Hilary McKay (winner)
  • Sorceress by Celia Rees
  • Mortal Engines by Philip Reeve

2001

Whitbread First Novel Award

  • The Oversight by Will Eaves
  • Something Like a House by Sid Smith (winner)
  • Burning worm by Carl Tighe
  • August by Gerard Woodward

Whitbread Novel Award

  • The Siege by Helen Dunmore
  • Atonement by Ian McEwan
  • Oxygen by Andrew Miller
  • Twelve Bar Blues by Patrick Neate (winner)

Whitbread Biography Award

  • A View of Delft by Anthony Bailey
  • Boswell’s Presumptuous Task by Adam Sisman
  • Selkirk’s Island by Diana Souhami (winner)
  • Flaubert: A Life by Geoffrey Wall

Whitbread Poetry Award

  • The Age of Cardboard and String by Charles Boyle
  • If I Don’t Know by Wendy Cope
  • Bunny by Selima Hill (winner)
  • Panoramic Lounge-Bar by John Stammers

Whitbread Children’s Book Award

  • Artemis Fowl by Eoin Colfer
  • Journey to the River Sea by Eva Ibbotson
  • The Lady and the Squire by Terry Jones
  • The Amber Spyglass by Philip Pullman (winner)

2000

Whitbread First Novel Award

  • Under The Skin by Michel Faber
  • Danny Boy by Jo-Ann Goodwin
  • Born Free by Laura Hird
  • White Teeth by Zadie Smith (winner)

Whitbread Novel Award

  • Fred & Edie by Jill Dawson
  • What Are You Like? by Anne Enright
  • When We Were Orphans by Kazuo Ishiguro
  • English Passengers by Matthew Kneale (winner)
  • How the Dead Live by Will Self

Whitbread Biography Award

  • Fanny Burney by Claire Harman
  • John Ruskin: The Later Years by Tim Hilton
  • Hitler: 1936-45 Nemesis by Ian Kershaw
  • Bad Blood: A Memoir by Lorna Sage (winner)

Whitbread Poetry Award

  • The Asylum Dance by John Burnside (winner)
  • Conjure by Michael Donaghy
  • Collected Poems by RF Langley
  • Granny Scarecrow by Anne Stevenson
  • Floods by Maurice Riordan

Whitbread Children’s Book Award

  • Heaven Eyes by David Almond
  • The Seeing Stone by Kevin Crossley-Holland
  • Coram Boy by Jamila Gavin (winner)
  • Troy by Adele Geras

1999

Whitbread First Novel Award

  • The Great Ideas by Suzanne Cleminshaw
  • White City Blue by Tim Lott (winner)
  • Our Fathers by Andrew O’Hagan
  • A Foreign Country by Francine Stock

Whitbread Novel Award

  • Being Dead by Jim Crace
  • Headlong by Michael Frayn
  • Chocolat by Joanne Harris
  • Music and Silence by Rose Tremain (winner)

Whitbread Biography Award

  • Berlioz Volume Two: Servitude and Greatness by David Cairns (winner)
  • Bruce Chatwin by Nicholas Shakespeare
  • Matisse by Hilary Spurling

Whitbread Poetry Award

  • Beowulf by Seamus Heaney (winner)
  • Approximately Nowhere by Michael Hofmann
  • Alcestis by Ted Hughes
  • The Eyes by Don Paterson

Whitbread Children’s Book Award

  • Meeting Midnight by Carol Ann Duffy
  • Kensuke’s Kingdom by Michael Morpurgo
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban by J K Rowling (winner)
  • The Illustrated Mum by Jacqueline Wilson

1998

Whitbread First Novel Award

  • The Last King of Scotland by Giles Foden (winner)
  • Shopping by Gavin Kramer
  • The Restraint of Beasts by Magnus Mills
  • Jelly Roll by Luke Sutherland

Whitbread Novel Award

  • the catastrophist by Ronan Bennett
  • Leading the Cheers by Justin Cartwright (winner)
  • The Travelling Hornplayer by Barbara Trapido

Whitbread Biography Award

  • Iris, A memoir of Iris Murdoch by John Bayley
  • Georgiana, Duchess of Devonshire by Amanda Foreman (winner)
  • Hitler, Volume One: Hubris 1889 – 1936 by Ian Kershaw

Whitbread Poetry Award

  • The Wasting Game by Philip Gross
  • Birthday Letters by Ted Hughes (winner)
  • The Boy from the Chemist is Here to See you by Paul Farley

Whitbread Children’s Book Award

  • Skellig by David Almond (winner)
  • Sweet Clarinet by James Riordan
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets by J K Rowling
  • Abomination by Robert Swindells

1997

Whitbread First Novel Award

  • One Day as a Tiger by Anne Haverty
  • The Underground Man by Mick Jackson
  • The Ventriloquist’s Tale by Pauline Melville (winner)
  • Beach Boy by Ardashir Vakil
  • Eclipse of the Sun by Phil Whitaker

Whitbread Novel Award

  • The Untouchable by John Banville
  • Quarantine by Jim Crace (winner)
  • Grace Notes by Bernard MacLaverty
  • Enduring Love by Ian McEwan
  • Bleeding London by Geoff Nicholson

Whitbread Biography Award

  • Violet: The Life and Loves of Violet Gordon Woodhouse by Jessica Douglas-Home
  • Victor Hugo by Graham Robb (winner)
  • Queen of Whale Cay by Kate Summerscale
  • Citizen Lord by Stella Tillyard
  • Hogarth, A Life and a World by Jenny Uglow

Whitbread Poetry Award

  • CloudCuckooLand by Simon Armitage
  • Sugar-Paper blue by Ruth Fainlight
  • Violet by Selima Hill
  • Tales from Ovid by Ted Hughes (winner)
  • Assembling a Ghost by Peter Redgrove

Whitbread Children’s Book Award

  • Junk by Melvin Burgess
  • Chasing Redbird by Sharon Creech
  • Aquila by Andrew Norriss (winner)
  • Harry and the Wrinklies by Alan Temperley

1996

Whitbread First Novel Award

  • Reading In the Dark by Seamus Deane
  • The Arizona Game by Georgina Hammick
  • The Debt to Pleasure by John Lanchester (winner)
  • Mother of Pearl by Mary Morrissy

Whitbread Novel Award

  • Every Man for Himself by Beryl Bainbridge (winner)
  • Mr Clive & Mr Page by Neil Bartlett
  • Cocaine Nights by JG Ballard
  • Asylum by Patrick McGrath
  • Last Orders by Graham Swift
  • Worst Fears by Fay Weldon

Whitbread Biography Award

  • George Eliot: A Life by Rosemary Ashton
  • The Unruly Queen: The Life of Queen Caroline by Flora Fraser
  • Damned to Fame: The Life of Samuel Beckett by James Knowlson
  • Thomas Cranmer: A Life by Diarmaid MacCulloch (winner)

Whitbread Poetry Award

  • Safe As Houses by UA Fanthorpe
  • The Spirit Level by Seamus Heaney (winner)
  • The Thing in the Gap-Stone Stile by Alice Oswald
  • Expanded Universes by Christopher Reid
  • The Wound-dresser’s Dream by Pauline Stainer

Whitbread Children’s Book Award

  • The Tulip Touch by Anne Fine (winner)
  • The Trokeville Way by Russell Hoban
  • Plundering Paradise by Geraldine McCaughrean
  • Clockwork or All Wound Up by Philip Pullman

1995

Whitbread First Novel Award

  • Behind the Scenes at the Museum by Kate Atkinson (winner)
  • Gagarin & I by Stephen Blanchard
  • Morvern Callar by Alan Warner

Whitbread Novel Award

  • The Information by Martin Amis
  • The Ghost Road by Pat Barker
  • In Every Face I Meet by Justin Cartwright
  • The Unconsoled by Kazuo Ishiguro
  • The Moor’s Last Sigh by Salman Rushdie (winner)

Whitbread Biography Award

  • Vera Brittain – A Life by Paul Berry and Mark Bostridge
  • Gladstone by Roy Jenkins (winner)
  • Albert Speer: His Battle with Truth by Gitta Sereny
  • Terence Rattigan by Geoffrey Wansell

Whitbread Poetry Award

  • The Dead Sea Poems by Simon Armitage
  • The Shadow of Hiroshima and other film/poems by Tony Harrison
  • Rest for the Wicked by Glyn Maxwell
  • Gunpowder by Bernard O’Donoghue (winner)

Whitbread Children’s Book Award

  • The Parsley Parcel by Elizabeth Arnold
  • The Wreck of the Zanzibar by Michael Morpurgo (winner)
  • Kasper in the Glitter by Philip Ridley

Leave a Reply